SAÇ ANALİZİ İÇİN NORWOOD ÖLÇEĞİ


Saç dökülmesinde en sık kullanılan ölçüm olan Hamilton Norwood Ölçeği, genel olarak saç dökülmesi için standart ölçüm olarak kabul edilir. Aşağıdaki simülasyonlara bakarak, saç dökülmenizin hangi aşamada olduğunu tahmin edebilirsiniz. Ücretsiz danışma için iletişime geçiniz.

⊕ Norwood Ölçeği 1.Evre

Saçların dökülmeye başlaması olarak kabul edilebilir. Saç çizgisinde çok az kayıp olduğundan saçın görünümünde pek fazla değişiklik olmaz. Eğer ailenizde kellik yok ise bu aşamada herhangi bir tedaviye gerek duyulmamaktadır. Eğer ailenizde kellik geçmişi var is, süreci yakından izlemeniz ve tedaviyi düşünmeniz gerekebilir çünkü erken müdahale saçınızı güçlendirip dökülmesini önleyecektir.

 


Norwood Ölçeği Saç Analizi - Norwood Ölçeği Saç Ekimi

⊕ Norwood Ölçeği 2.Evre

Saçların, her iki kaş üzerindeki bölgeden simetrik şekilde dökülmesidir. Saç çizgisi 1 veya 2 cm oranında değişir ve bu noktada saç kaybınız ikinci evrededir ve kellik-öncesi aşamasıdır. İlaç tedavisi ile saç dökülmeniz durdurulabilir mi diye anlamak için doktor muayenesi gereklidir.

 


Norwood Ölçeği Saç Analizi - Norwood Ölçeği Saç Ekimi

⊕ Norwood Ölçeği 3.Evre

Saç dökülmesinin en düşük seviyede olduğu ilk kellik aşamasıdır. Saç kaybının çoğu, ön saç çizgisinde ve kafanın üstünde görülür.Ayrıca kafanın her bölgesindeki saç yoğunluğunda gözlemlenebilir bir azalma yaşanır. Bu aşamada saç dökülmesini durdurmak ve saçınıza en uygun yöntemi belirlemek için CliniCrew’e başvurmanızı öneririz.

 


Norwood Ölçeği Saç Analizi - Norwood Ölçeği Saç Ekimi

⊕ Norwood Ölçeği 4.Evre

3.cü evreden sonra gelen bu aşamada artık gerçekten kel gibi görünmeye başlanır, alın çizgisindeki ve tepelerdeki kayıp gözle görülebilir derecededir. Uygun bir saç dökülmesi tedavisi yöntemi uygulanmadığı takdirde, sonuçlar bu aşamadan sonra şiddetli bir şekilde artacaktır.

 


Norwood Ölçeği Saç Analizi - Norwood Ölçeği Saç Ekimi

⊕ Norwood Ölçeği 5.Evre

Bu evrede alın çizgisi ve tepelerdeki kayıp daha da barizleşir.Tepe ile ön cehpe arasında bir miktar saç vardır ancak bir önceki aşamaya göre buradaki saç daha ince ve aradaki çizgi daha dar bir durumdadır. Kafanın üzerinde kalan tüyler at nalı şekline benzetilebilir. Bu aşamada acil tedavi gereklidir.

 


Norwood Ölçeği Saç Analizi - Norwood Ölçeği Saç Ekimi

⊕ Norwood Ölçeği 6.Evre

Saç dökülmenizin 6.cı evresinde, tepe ile ön cephe arasındaki ayrım yok denecek kadar kaybolmuştur. Saç dökülmesi her iki tarafa da uzanır, saçın çoğu kaybolmuştur geri kalanlar ise serpilmiş gibi görünür. Bu aşamada iyi planlanmış cerrahi tedavi gereklidir çünkü saç dökülmesinde etkili ilaçlar kullanmak için geç kalınmıştır.

 


Norwood Ölçeği Saç Analizi - Norwood Ölçeği Saç Ekimi

⊕ Norwood Ölçeği 7.Evre

Saç kaybının son evresi olan bu kısımda kellik seviyesi şiddetli ve en had safhadadır. Kulakların üzerinde ve ense bölgesinde yok denecek kadar az bir saç bölgesi vardır.

Norwood Scale For Hair Transplant - Norwood Scale Baldness - Norwood Hamilton Scale